Jdi na obsah Jdi na menu
 


UAV na biologickém principu či bázi

18. 9. 2013

Velice zajímavou myšlenku jsem nedávno objevil v jedné publikaci, která bude představena v některém z dalších článků.

Jde o rozdělení světa kolem nás na

Přírodu                           a                          Druhou přírodu.

Přírodou se přitom rozumí vše co vzniklo samovolně od Velkého třesku až dosoučasnosti, tedy hvězdy, planety a vešerá kosmická tělesa a živá příroda.

Za druhou přírodou se označují výtvory člověka (alespoň prozatím nemáme informace o produktech jiných rozumných bytostí).

 

Je to zajímavý postřeh, který popisuje dost přesně naše okolí a přitom se dotýká základních filosofických otázek. Například příroda zná slepé větve ale nezná hnusné výtvory. Druhá příroda tu první doplňuje i drancuje, ale současně vytváří i dobro/zlo a krásno/hnus/škvár. Za zlo lze považovat zbraně, mučící nástroje, ale zprostředkovaně může zlo vytvářet i motorová pila třeba v Amazonii. Dobro jsou například lékažstké nástroje a technika. Krásno jsou umělecké projevy všech možných druhů. Za hnus můžeme považovat například stavební "podnikatelské baroko" (zejména pokud je vloženo třeba do jihočeské vesničky) nebo ekologické dopady lidského působení - odkaliště, havárii ropného tnkeru a podobně.

To že se ale lidská technika inspiruje v přírodě, zejména živočišné a rostlinné říši není nic nového. V současné době se ale úrověň vědy a techniky dostává tak vysoko, že se lze nejen v prřírodě inspirovat, ale že ji lze i napodobovat.

Jednou z oblastí této nápodoby je i svět UAV. Objevují se létající kopie listů javoru, objevují se kopie ptáků s mávajícími křídly, objevují se kopie hmyzu. Tato oblast má před sebou předpokládám velice slibný rozvoj.

Články k tomuto  tématu pod heslem Nano air vehicle a na stránkách:

http://www.armadninoviny.cz/mast-roboticky-hmyz-ve-sluzbach-vojaku.html
http://www.armadninoviny.cz/mechatronicka-moucha-robobee.htmlhttp://www.armadninoviny.cz/video-zabijacke-bezpilotni-uav-budou-letat-v-roji.htm

http://www.danshope.com/news/post/168/Lockheed-Martin-SAMARAI-UAV-Scares-Me
http://www.danshope.com/news/showarticle.php?article_id=17
http://www.technewsdaily.com/2675-robotic-hummingbird-darpa-lab.html
http://www.army-technology.com/features/featureuav-evolution-natural-selection-drone-revolution
http://www.centrumhi-tech.cz/clanek/roboticky-hmyz-robobee
http://www.scienceweek.cz/mechatronicka-vcela-robobee-iid-94757l
http://mensuro-aero.cz/nekonecna-miniaturizace-uav/
http://www.onwar.eu/tag/black-hornet/

též na:

http://www.atmonline.cz/archiv/201307.html